European Approach

10.10.14
OSU conference. Открыть в новом окне [78 Kb]

The road operation, traffic, management and more other issues were discussed in Orenburg State University. On October 9, the University organized scientific-practical conference "Design and Management of Automobile Roads: Reforming of curriculum in Russian Federation. Development and Implementation of Master’s Programs in Russia."

Oleg Krikotov and Alfonso Montella. Открыть в новом окне [63 Kb]
Tempus master program graduates, Vladimir Rassokha — Dean of Transport Faculty and Alfonso Montella. Открыть в новом окне [59 Kb]
OSU conference. Открыть в новом окне [78 Kb]
OSU conference. Открыть в новом окне [79 Kb]
European Diploma Supplement. Открыть в новом окне [78 Kb]

The conference is the final stage of "Tempus" project, implemented by OSU Transport Faculty since November 2011. In the framework of the project partner universities develop and implement a joint master curriculum, which meets the high international standards.

The conference was attended by representatives of Orenburg city administration, Orenburg Region’ Traffic Police, scientists from Naples, Athens, Stockholm, Moscow, Omsk and Barnaul, students and teachers of OSU Architecture and Construction Faculty, Transport Faculty. The event was opened by Sergey Letuta — OSU Vice-rector for scientific work. Alfonso Montella, professor of Naples University Federico II, reported about Tempus project "HDMCuRF" and its results. He noted that the main project goal — was development of new Master curriculum with contribution of European universities experience and its introduction in Russian universities. The new curriculum consists on issues of design, road maintenance, traffic management, road safety. As a result this new program designed for 2 years of education meets all modern requirements. The graduates are not just technical workers, but managers of entire project, able to plan the process from the beginning to the end. The master's program has already been tested in three Russian universities, trained thirty students. Concluding his speech the guest from Italy presented the European Diploma Supplement to nine OSU graduates of the new "Technology transport processes" Master program.

Larisa Petrova, Doctor of technical sciences, professor from Moscow State Automobile and Road Technical University reported about implementation of the project in Moscow University. The curriculum gained allows Russian universities train masters on high international level. Larisa evidenced that 100 % of program graduates successfully employed.

There were eight reports at plenary session including Vasileios Psarianos — professor of National Technical University of Athens, Cristina d'Alessandro — project manager of "FORMIT" and others.

See also:

"Tempus" Project

Администрация сайта

27 апреля 2024 г., суббота

• 26.04.2024 Проект от АО «СтройТрансНефтеГаз» для выпускников ОГУ

Компания нефтегазового комплекса АО «СтройТрансНефтеГаз» приглашает выпускников ОГУ на работу вахтовым методом инженером-дефектоскопистом. ›››

• 26.04.2024 Проект от ОМВД России по Николаевскому району Хабаровского края

На службу в ОМВД России по Николаевскому району Хабаровского края объявлен набор выпускников ОГУ для замещения следующих вакантных должностей: ›››

• 26.04.2024 Набор выпускников ОГУ на службу в Следственное управление МВД РФ по Оренбургской области

Следственное управление МВД Российской Федерации по Оренбургской области для прохождения службы проводит набор выпускников ОГУ. ›››

• 24.04.2024 Конкурс на должности ППС

ОГУ объявляет конкурс на должности профессорско-преподавательского состава по следующей кафедре: ›››